Charakterystyka zaworów grzybkowych
Awaria lub wyciek może zdarzyć się w każdej instalacji. Dobrze, jeśli w takiej sytuacji zamiast wyłączać cały obieg istnieje możliwość eliminacji ciśnienia tylko w jednym, konkretnym sektorze. A zatem odcięcie dopływu cieczy w jednym z elementów całej instalacji to rozwiązanie niezwykle praktyczne. W tym właśnie celu stosuje się zawory grzybkowe. Przyjrzyjmy się bliżej ich charakterystyce.
Budowa zaworu grzybkowego
Zawór grzybkowy swoją nazwę zawdzięcza swojej charakterystycznej budowie, a konkretnie zamknięciu przypominającemu kształtem grzybek. Centralna część zaworu grzybkowego stanowi korpus z gniazdem przylgowym, ulokowanym w jego środku dla uszczelnienia. Korpus mysi być bardzo wytrzymały, dlatego wytwarzany jest najczęściej z żeliwa, staliwa węglowego lub stali kwasoodpornej. Kolejnym komponentem konstrukcji zaworu grzybkowego jest ruchomy trzpień, uszczelniony tzw. dławnicą. Podobnie jak korpus musi ona być trwała i wytrzymała. Dławica zatem może być wykonana z wysoce trwałego grafitu, ponieważ dużą rolę odrywa także odporność termiczna i niska reaktywność. Zamknięcie w formie grzybka z uszczelką najczęściej wykonywane jest z gumy lub metalu.
Rodzaje zaworów grzybkowych
Na rynku armatury przemysłowej można znaleźć wiele rodzajów zaworów grzybkowych, które różnią się między sobą przede wszystkim właściwościami fizycznymi oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane. Ze względu na właściwości wyróżniamy, m.in. zawory mające jeden lub więcej grzybków, zawory z zakończeniem kołnierzowym, bezkołnierzowym lub międzykołnierzowym. Ze względu na materiał, z którego wyprodukowano zawór grzybkowy możemy spotkać się z zaworami żeliwnymi, stalowymi lub ze stali nierdzewnej. Istnieje jeszcze jeden podział - ze względu na zastosowanie. Wyróżniamy zatem także zawory grzybkowe o przeznaczeniu odcinającym, przelotowym, regulacyjnym czy zwrotnym.
Zastosowanie zaworów grzybkowych
Zawory grzybkowe są powszechnie stosowane we wszelkich instalacjach grzewczych i wodociągowych. W zależności jaką rolę mają spełniać używa się zaworów regulujących przepływ lub odcinających dopływ cieczy. Bez systemu jakim jest zawór grzybkowy ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie wielu dziedzin naszego życia. Zawory grzybkowe bowiem można spotkać także w ciężkim przemyśle, takim jak przemysł petrochemiczny, przemysł wydobywczy, energetyczny czy gazowniczy. Stosuje się je zatem w elektrowniach, instalacjach oczyszczania gazu palnego, instalacjach parowych, oczyszczalniach, ale i w przemyśle stoczniowym, przemyśle tekstylnym czy pralniczym. Zawory grzybkowe są tak powszechnie wykorzystywane, ponieważ wyróżniają się one wysoką klasą szczelności w porównaniu do innych urządzeń o podobnym przeznaczeniu. Są także odporne na duże ciśnienie, dzięki czemu wyróżnia je bezpieczeństwo użytkowania i niezawodność.
Gdzie kupować wysokiej jakości zawory grzybkowe?
Jeśli poszukujesz zaworów grzybkowych lub innych elementów armatury przemysłowej, takich jak, np. zawory iglicowe czy tłoczkowe, sprawdź ofertę firmy Klimos z Białegostoku, która od lat dostarcza klientom najwyższej jakości rozwiązań z zakresu armatury przemysłowej.