Manometry jako przemysłowe przyrządy miernicze
Prawidłowe działanie rozmaitych urządzeń przemysłowych wymaga nie tylko korzystania z odpowiednich maszyn, ale także towarzyszącej im nierzadko dość rozbudowanej infrastruktury. Wśród elementów, które są użytkowane najczęściej, znajdują się różne instalacje służące do transportu cieczy i gazów, które są konieczne zarówno jako surowce wykorzystywane do wytwarzania konkretnych wyrobów, jak i funkcjonowania konkretnych systemów. Mogą one być konieczne również w charakterze czynników pomocniczych np. chłodziwa lub składnika atmosfery ochronnej. Eksploatacja wszelkiego rodzaju rurociągów oznacza jednak także potrzebę nadzorowania parametrów przepływu poszczególnych substancji, nie obejdzie się więc bez zamontowania armatury sterującej oraz kontrolnej. W tym drugim przypadku szczególnie użyteczne okażą się manometry. Przekonajmy się, do czego służą, sprawdźmy, jak działają i jakie mogą być ich rodzaje.
Jakie są rodzaje manometrów?
Manometr to urządzenie, które służy do pomiaru ciśnienia cieczy lub gazu przepływającego przez konkretną instalację albo zmagazynowanego w zbiorniku. Wśród konstrukcji wykorzystywanych najczęściej znajdują się manometry cieczowe, gdzie poziom ciśnienia jest określany na podstawie wysokości słupa cieczy znajdującej się w przezroczystej rurce o określonej średnicy, a także manometry elektryczne wykorzystujące elementy piezoelektryczne albo tensometryczne. W instalacjach przemysłowych często korzysta się z manometrów sprężynowych wyposażonych w tzw. rurki Bourdona.
Jak działają manometry sprężynowe?
Działają one za sprawą sierpowatego elementu o przekroju owalnym, którego jeden koniec jest połączony z zaworem doprowadzającym ciecz lub gaz, a drugi z mechanizmem wskazówkowym. Pod wpływem docierającej do rurki cieczy lub gazu dochodzi o zmiany kształtu przekroju na okrągły, co jednocześnie prowadzi do zmiany długości całej części, a tym samym powoduje przemieszczenie wskazówki. Dla ustabilizowania pracy manometru jego wskazówka znajduje się zwykle w mieszaninie wody i gliceryny co eliminuje jej drgania i poprawia stabilność odczytów.