Zawory iglicowe w obsłudze manometrów i przetworników
Armatura wykorzystywana do przesyłania gazów lub cieczy powinna dawać możliwość sterowania parametrami przepływu. W grę wchodzi nie tylko jego zamykanie lub odblokowywanie, ale także dobieranie w sposób, który pozwala na ustawienie odpowiedniej wielkości z wysoką precyzją, co może być niezbędne zarówno przy pomiarach, jak i przy dawkowaniu poszczególnych składników płynących rurociągiem i używanych w procesach technologicznych. Sposobem na osiągnięcie takich rezultatów jest montaż zaworów iglicowych. Przekonajmy się, na czym polega ich specyfika oraz zobaczmy, jak działają i gdzie się je stosuje.
Jak są zbudowane zawory iglicowe?
Konstrukcja zaworów iglicowych jest podobna do rozwiązań wykorzystywanych w zaworach grzybkowych. Do regulowania natężenia przepływu stosuje się tu jednak nie grzybek, lecz iglicę, która może być podnoszona albo opuszczana za sprawą obrotów pokrętła połączonego z trzpieniem. Uniesienie iglicy odblokowuje przepływ i może go stopniowo zwiększać, natomiast ruch przeciwny prowadzi do jego zredukowania, a ostatecznie zamknięcia. Część, która zamyka światło kanału, jakim przepływa ciecz lub gaz ma kształt stożka, co pozwala na precyzyjne korygowanie wielkości natężenia przepuszczanego medium. Do zachowania szczelności wykorzystywane są uszczelnienia, które są odporne na konkretną substancję, zwykle robi się je z kauczuku akrylonitrylo-butadienowego albo teflonu. Elementy metalowe są z reguły wytwarzane ze stali kwasoodpornej przy agresywnych związkach transportowanych przez instalację albo nierdzewnej. Często powstają one także z mosiądzu.
Dlaczego zawory iglicowe wybiera się do obsługi manometrów i przetworników ciśnienia?
Wysoka precyzja, z jaką mogą pracować zawory iglicowe, sprawia, że można z nich korzystać w aparaturze kontrolno-pomiarowej. Dokładne dobieranie wielkości przepływu łączy się w ich przypadku z wysoką odpornością na uszkodzenia oraz wycieranie się elementów za sprawą tego, że końcówka trzpienia nie obraca się podczas jego pracy. Dzięki zaworom iglicowym można łatwo odłączać nanometry i poddawać je kalibracji lub wymianie.